Тонзиліт: лікувати чи відразу видаляти мигдалики?

13 листопада 2022 Тонзиліт: лікувати чи відразу видаляти мигдалики?

«Горло болить», — часто чують мами від своїх малюків. І починається біг по колу: полоскання, льодяники для розсмоктування, зрошення, а іноді й приймання антибіотиків… З проблемою вдається впоратися, але зазвичай ненадовго. Варто дитині перемерзнути або після перерви прийти в садок, як лікар знову ставить діагноз «тонзиліт».

Тонзиліт, або запалення мигдаликів, які розташовані в задній стінці горла з обох боків, стали прокляттям для багатьох батьків. Цей парний орган є частиною імунної системи організму і допомагає виробляти антитіла, щоб зупинити поширення інфекції. Коли мигдалики інфікуються вірусом чи бактеріями, вони опухають і запалюються, викликаючи тонзиліт.

Найчастіше від цієї напасті страждають саме діти. Тому питання про те, чи потрібно лікувати мигдалики або їх краще видалити, хвилює багатьох мам. Спробуємо розібратися, коли операція необхідна, а в яких випадках достатньо консервативного лікування.

Характерні симптоми тонзиліту

Одним із найпоширеніших симптомів набридливого захворювання є біль у горлі. Батькам не завжди легко зрозуміти, коли вона викликана запальним процесом у мигдаликах, а коли чимось іншим. Але є низка ознак, які говорять про те, що «винні» саме ці органи:

 • Набряклі мигдалики (це може побачити фахівець).
 • Біль при ковтанні.
 • Набряклі або чутливі лімфатичні вузли на шиї.
 • Почервоніння горла.
 • Бульбашки або пустули на мигдаликах.
 • Закладеність носа та/або нежить.
 • Біль у вусі.
 • Підвищення температури.
 • Втома чи млявість.

Зазвичай тонзиліт викликають віруси, наприклад аденовірус, вірус грипу, вірус Епштейна-Барра. Але іноді не обходиться без бактерій. Наприклад, стрептокок групи A є причиною тонзиліту, що переростає в ангіну. Загалом якщо малюк скаржиться на біль у горлі, шукайте інфекцію. І краще разом із лікарем, а не покладайтесь на всезнайку Google.

Лікування залежить від винуватця хвороби

Лікар огляне горло і може зробити мазок, щоб визначити, чи є причиною бактеріальна інфекція. Якщо аналіз підтвердить підозри, дитині можуть призначити антибіотики. Найчастіше це пеніцилін, який приймають курсом 10 днів. Його застосовують для лікування тонзиліту, який викликаний стрептококом групи A. До речі, ангіна — запальне захворювання горла, що найчастіше зустрічається у дітей віком 5-15 років.

Ваша дитина має пройти повний курс лікування антибіотиками, навіть якщо симптоми повністю зникнуть раніше. В іншому випадку інфекційний процес може торкнутися інших органів.

Коли причиною тонзиліту є вірусна інфекція, антибіотики безсилі. Не варто давати їх дитині про всяк випадок, навіть якщо в домашній аптечці зберігся антибактеріальний препарат ще з дорецептурних часів. Антибіотикорезистентність — бич нашого часу, і вашому малюку знадобляться у разі наступної хвороби «важчі» препарати.

Хворе горло, уражене вірусом, лікують наступними методами:

 • Зволоження носогорла.
 • Полоскання горла солоною, в ідеалі, морською водою.
 • Розсмоктування пастилок, щоб збільшити слиновиділення та змастити запалені тканини.
 • Використання знеболювальних препаратів.

Сильний біль у горлі, набряк і тим більше проблеми з диханням під час сну чи раптове хропіння — привід негайно відвідати педіатра чи отоларинголога! Часто мигдалики при інфікуванні настільки збільшуються, що заважають нормально дихати та навіть ковтати їжу.

А може, варто видалити?

Якщо тонзиліт у дитини постійно повторюється, можуть виникнути серйозні проблеми зі сном через збільшення мигдаликів. У такому разі є сенс обговорити з лікарем доцільність операції. Часто хронічний запальний процес зачіпає й аденоїди, тому їх також видаляють.

Тонзилектомія — так називається амбулаторна процедура видалення мигдаликів частково або повністю. Раніше цю операцію проводили дуже часто. Наразі лор-лікарі розглядають такий радикальний метод лікування лише тоді, коли у дитини впродовж року фіксують п'ять і більше епізодів ангіни, діагностованої за допомогою тесту.

Швидка мамина допомога хворому малюкові

Незалежно від того, викликаний тонзиліт вірусною або бактеріальною інфекцією, ви можете полегшити дитині процес одужання.

Слідкуйте за тим, щоб маленький пацієнт пив достатньо рідини та багато відпочивав.

Якщо йому боляче ковтати, готуйте страви у вигляді пюре та не використовуйте сіль та спеції.

Почастуйте сина чи доньку морозивом, молочним коктейлем, смузі. Можна дати розсмоктати шматочок льоду. Раніше вважали, що холодне один з протипоказань при тонзиліті та ангіні, але останні дослідження спростували цей фейк. Щобільше, вважається, що заморожена рідина — чудове знеболювальне.

З лікарських засобів для зменшення болю в горлі та зниження температури краще вибрати ібупрофен. Препарати аспірину використовувати категорично не можна, оскільки вони можуть спровокувати розвиток синдрому Рея.

Приготуйте солону воду для полоскання горла. Для цього до 1 літра кип'яченої води додайте столову ложку солі та добре розмішайте.

Використовуйте зволожувач повітря, коли малюк хворіє. Так йому буде легше дихати.

І звичайно не залишайте дитину одну. Мамині увага та турбота — найкращі ліки!

Список використаної літератури

Дата створення: 13.11.2022       Дата оновлення: 05.12.2022

Відмова від відповідальності

Ми публікуємо достовірну та актуальну інформацію на сайті (інструкції, описи, статті). Але навіть ретельне вивчення інструкції не є підставою замінити візит до лікаря самолікуванням. Адміністрація сайту apteka911.ua не несе відповідальності за можливі наслідки, що виникли в результаті використання інформації на сайті. Пам'ятайте, що САМОЛІКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКІДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ'Я.

УВАГА! Увага! Ціни актуальні лише при оформленні замовлення в електронній медичній інформаційній системі Аптека 9-1-1. Ціни на товари при купівлі безпосередньо в аптечних закладах-партнерах можуть відрізнятися від тих, що зазначені на сайті!

Завантаження
Промокод скопійовано!